Absurdiškas kainų šuolis, kurį Samsung bando pateisinti
Technologijų pasaulyje jau seniai vyksta keistas žaidimas, kuriame vartotojai tampa vis labiau pripratinti prie neadekvačių kainų. Tačiau tai, ką Samsung ruošiasi padaryti su S25 Edge, peržengia bet kokias protingas ribas. Patikimi šaltiniai teigia, kad naujasis flagmanas kainuos net 15% daugiau nei dabartinis S24 Ultra modelis. Jei manėte, kad 1400 eurų už telefoną yra per daug, pasiruoškite išgirsti dar baisesnę žinią – S25 Edge gali kainuoti arti 1600 eurų.
Ir už ką mokame? Už lenkto stiklo kraštus, kurie praktiškai nesuteikia jokios funkcinės vertės, tik padidina ekrano dūžio tikimybę? Už dirbtinio intelekto funkcijas, kurios iš esmės yra tik rinkodaros triukas, nes dauguma jų veikia debesyje, o ne pačiame telefone? Samsung, atrodo, visiškai prarado ryšį su realybe ir mano, kad vartotojai yra pasiruošę mokėti bet kokią kainą vien dėl prekės ženklo.
Kai inovacijos tampa tik pasiteisinimu kelti kainas
Atsimenu laikus, kai naujas telefonas reiškė tikrai revoliucingus pokyčius. Dabar kiekvienas naujas flagmanas siūlo vos pastebimus patobulinimus, kurie vargu ar pateisina net ir 50 eurų priemoką, ką jau kalbėti apie šimtus.
S25 Edge žada „revoliucinę” kamerų sistemą. Tačiau ar ji iš tiesų tokia revoliucinė? Perėjimas nuo 200 MP prie 250 MP pagrindinio sensoriaus skamba įspūdingai popieriuje, bet realybėje – tai tik marketingo žaidimas su skaičiais. Dauguma vartotojų niekada nepasinaudos tokia raiška, o nuotraukų kokybė priklauso ne tik nuo megapikselių skaičiaus, bet ir nuo daugybės kitų faktorių.
Dar vienas „inovacijos” pavyzdys – naujas procesorius, kuris, anot Samsung, bus „30% greitesnis”. Tačiau ar jūs pastebėsite tą skirtumą kasdienėje veikloje? Greičiausiai ne, nebent reguliariai redaguojate 8K vaizdo įrašus savo telefone (ką daro gal 0,01% vartotojų).
Konkurentai siūlo daugiau už mažiau
Tuo metu, kai Samsung kelia kainas į kosmosą, Kinijos gamintojai kaip Xiaomi, OPPO ir OnePlus siūlo beveik identiškas specifikacijas už 30-40% mažesnę kainą. Naujasis Xiaomi 14 Ultra turi tokią pat, o kai kuriais aspektais net geresnę kamerų sistemą nei būsimasis S25 Edge, bet kainuoja 400 eurų mažiau.
Net Apple, kuri niekada nebuvo žinoma kaip „pigus” prekės ženklas, dabar atrodo kaip protingesnė alternatyva. iPhone 16 Pro Max siūlo ilgesnį programinės įrangos palaikymą, stabilesnę ekosistemą ir geresnį perpardavimo vertės išlaikymą už mažesnę kainą nei būsimasis Samsung flagmanas.
Dar įdomesnis faktas – Samsung vidutinės klasės telefonai, kaip A55, siūlo 90% flagmanų funkcionalumo už trečdalį kainos. Tai verčia klausti – ar tie papildomi 10% funkcionalumo tikrai verti trigubos kainos?
Psichologinis žaidimas, kuriame visi pralaimime
Samsung puikiai žino, ką daro. Jie sąmoningai kuria „premium” segmentą, kuris egzistuoja tik tam, kad padarytų jų vidutinius modelius patrauklesnius. Tai klasikinis „decoy effect” – kai į rinką išleidžiamas pernelyg brangus produktas, kad kiti tos pačios kompanijos produktai atrodytų kaip geras sandoris.
Tačiau šį kartą Samsung, atrodo, persistengė. Vartotojai nėra kvaili, ir socialiniai tinklai jau pilni pasipiktinusių fanų komentarų. Daugelis ilgamečių Samsung vartotojų atvirai svarsto perėjimą prie konkurentų.
Įdomu tai, kad Samsung pats sukūrė šią situaciją. Jie taip ilgai mokė vartotojus, kad flagmanai turi kainuoti virš 1000 eurų, kad dabar, kai ekonominė situacija daugeliui tapo sudėtingesnė, jie negali grįžti prie žemesnių kainų nerizikuodami savo prekės ženklo „premium” įvaizdžiu.
Techninės specifikacijos, kurios nepateisina kainos
Pažvelkime į faktus. S25 Edge žada:
- Snapdragon 8 Gen 4 procesorių (kuris, beje, bus visuose 2024-2025 m. flagmanuose)
- 12 GB RAM (tiek pat, kiek turėjo S24 Ultra)
- 250 MP pagrindinę kamerą (marginalis pagerinimas)
- 5000 mAh bateriją (vėlgi, tokią pat kaip ankstesniame modelyje)
- „Edge” ekraną, kuris iš esmės yra tas pats AMOLED ekranas, tik su lenktais kraštais
Ar matote čia ką nors, kas pateisintų 1600 eurų kainą? Aš irgi ne. Tai tiesiog inkrementiniai patobulinimai, supakuoti į naują korpusą ir parduodami su nauju pavadinimu.
Dar labiau erzina tai, kad Samsung vis dar atkakliai laikosi 25W įkrovimo galios, kai konkurentai jau seniai siūlo 65W, 80W ar net 120W greitąjį įkrovimą. Ir už tokį atsilikimą jie dar drįsta prašyti premium kainos!
Ekologinė katastrofa, kurią finansuojame
Kalbant apie naujus telefonus, retai paminimas jų poveikis aplinkai. Kiekvienas naujas flagmanas reiškia milžinišką kiekį iškasamų retųjų metalų, tonų CO2 emisijų gamyboje ir transportavime, bei senų įrenginių, kurie dažnai dar puikiai veikia, išmetimą.
Samsung galėtų pasiūlyti modulinius telefonus, kuriuos būtų galima atnaujinti dalimis, arba bent jau užtikrinti 7+ metų programinės įrangos palaikymą, kad įrenginiai tarnautų ilgiau. Vietoj to, jie skatina kasmetinį atnaujinimo ciklą, kuris yra naudingas tik jų pelnui, bet žalingas planetai.
Ir už šią ekologinę žalą mes dar turime mokėti premium kainą. Tai ne tik finansinis, bet ir moralinis absurdas.
Realybės šokas: ko iš tikrųjų verta laukti?
Nepaisant viso šio kritinio požiūrio, būkime realistai – S25 Edge tikriausiai bus puikus telefonas. Samsung neabejotinai gamina kokybiškus įrenginius. Problema ne kokybėje, o vertės pasiūlyme.
Jei jau turite S23 ar S24 serijos telefoną, naujasis modelis jums nesuteiks jokios apčiuopiamos naudos. Jūsų dabartinis telefonas darys nuotraukas, kurios 99% žmonių atrodys identiškai S25 Edge darytoms. Jis paleis tas pačias programas, galbūt 0,2 sekundės lėčiau (ko jūs net nepastebėsite).
Jei vis dėlto nuspręsite pirkti S25 Edge, štai keletas patarimų:
- Niekada nepirkite išleidimo dieną – palaukite bent 3-4 mėnesius, kai kaina nukris 20-30%
- Apsvarstykite praėjusių metų flagmaną – S24 Ultra kaina kris dar labiau po S25 išleidimo
- Išnaudokite mainų programas – Samsung dažnai siūlo dosnias nuolaidas, jei atiduodate seną telefoną
- Pagalvokite apie vidutinės klasės alternatyvas – Samsung A serija ar Google Pixel A serija siūlo puikų balansą tarp kainos ir kokybės
Kada pagaliau pasakysime „gana”?
Kaip vartotojai, turime galią pakeisti rinką savo pirkimo sprendimais. Kol mokėsime absurdiškas kainas už marginalius patobulinimus, gamintojai ir toliau juos siūlys.
Samsung S25 Edge kaina yra ne tik finansinis iššūkis daugeliui vartotojų – tai simptomas gilesnės problemos technologijų industrijoje. Esame įtraukti į nesibaigiančią vartojimo spiralę, kur nauji produktai tampa pasenusiais vos išėję iš gamyklos.
Galbūt atėjo laikas permąstyti savo santykį su technologijomis. Ar tikrai reikia naujausio modelio? Ar jūsų dabartinis telefonas tikrai nebetinka jūsų poreikiams? Dažniausiai atsakymas yra „ne”.
Vietoj to, kad automatiškai atnaujintume savo įrenginius kas 1-2 metus, galbūt turėtume reikalauti ilgesnio palaikymo, geresnio taisymo galimybių ir tvaresnių produktų. Mūsų piniginės ir planeta būtų dėkingos.
O Samsung ir kitiems gamintojams laikas suprasti, kad vartotojų kantrybė turi ribas. Ir S25 Edge kaina gali būti tas lašas, kuris perpildys taurę.