Nutekėjimas pribloškė visus! iOS 19 turi slaptą režimą, kuris pakeis viską, ką žinojote apie iPhone!

Kai telefonas tampa protingesnis už savo šeimininką

Vakar naktį, kai dauguma mūsų ramiai miegojo, internete sprogo tikra bomba. Vienas iš Apple inžinierių (spėjama, kad netyčia) paliko atvirą serverį su iOS 19 beta versijos dokumentacija. Per kelias valandas technologijų entuziastai išnaršė visą turinį ir atrado tai, ką Apple, matyt, planavo išlaikyti paslaptyje iki pat WWDC konferencijos birželį.

Kalbama apie visiškai naują „Ghost Mode” režimą, kuris, atvirai pasakius, skamba kaip kažkas iš šnipų filmų. Ir ne, čia ne apie paprastą „Do Not Disturb” ar „Focus” režimų atnaujinimą. Tai kažkas daug rimtesnio.

Prisipažinsiu, kai pirmą kartą perskaičiau apie tai, pagalvojau – „dar vienas clickbait’as”. Bet kai pradėjau gilintis į detales, supratau, kad šį kartą viskas rimta. Apple ruošiasi pakeisti mūsų santykį su išmaniaisiais telefonais iš esmės.

Kas tas paslaptingasis „Ghost Mode” ir kodėl turėtume jaudintis?

Įsivaizduokite, kad jūsų iPhone gali tapti visiškai nematomu – ne fiziškai, žinoma, bet skaitmeniniu požiūriu. „Ghost Mode” leidžia telefonui veikti taip, lyg jo išvis nebūtų tinkle, nors tuo pačiu metu jis išlieka visiškai funkcionalus.

Šis režimas, kai įjungtas, atlieka keletą dalykų vienu metu:

  • Blokuoja visus sekimo mechanizmus, įskaitant GPS, Bluetooth, Wi-Fi sekimą ir net mobiliojo ryšio bokštų trianguliacijos galimybes
  • Sukuria izoliuotą erdvę jūsų duomenims, kuri veikia atskirai nuo pagrindinės iOS sistemos
  • Automatiškai šifruoja visą jūsų komunikaciją papildomu sluoksniu
  • Leidžia naudotis specialiai sukurtomis „šešėlinėmis” programėlių versijomis, kurios nepalieka jokių pėdsakų

Skamba kaip kažkas, ko reikėtų Džeimsui Bondui, tiesa? Bet Apple, regis, mano, kad tokio lygio privatumas gali būti reikalingas ir paprastiems mirtingiesiems.

Kaip tai veikia praktiškai? Paslaptys po gaubtu

Pagal nutekėjusius dokumentus, „Ghost Mode” aktyvuojamas ne įprastu būdu per nustatymus. Vietoj to, naudojama speciali gestų kombinacija – reikia tris kartus bakstelėti galinį telefono dangtelį (naudojant „Back Tap” funkciją), tada greitai paspausti maitinimo mygtuką du kartus ir galiausiai uždėti pirštą ant Touch ID arba pažiūrėti į Face ID.

Skamba sudėtingai? Taip ir turėtų būti. Apple akivaizdžiai nenori, kad šis režimas būtų aktyvuojamas netyčia.

Kai režimas įjungiamas, telefonas trumpam išsijungia ir persikrauna į specialią iOS versiją, kuri vizualiai atrodo beveik identiškai įprastai, tačiau veikia visiškai kitaip. Dokumentuose minima, kad ši sistema naudoja specialią „mikroVM” technologiją, kuri sukuria virtualią mašiną tiesiai telefone, taip izoliuodama visus procesus nuo pagrindinės sistemos.

Įdomiausia dalis – kai „Ghost Mode” aktyvus, telefonas gali apsimesti, kad yra visiškai kitoje vietoje nei iš tikrųjų. Tai ne paprastas VPN – sistema gali imituoti judėjimą, sukurti įtikinamą skaitmeninį alibi, kad jūs esate, pavyzdžiui, namuose, nors iš tikrųjų sėdite kavinėje miesto centre.

Kam to reikia paprastam žmogui? Realūs panaudojimo scenarijai

Kai pirmą kartą išgirdau apie šią funkciją, irgi pagalvojau – „kas man iš to?”. Bet paskui prisiminiau keletą situacijų iš savo gyvenimo, kai būtų pravertęs toks režimas:

Kartą norėjau pasveikinti draugę su gimtadieniu, nupirkdamas jai staigmeną internetu. Problema ta, kad mes dalijamės šeimos planu ir ji gali matyti mano lokaciją. „Ghost Mode” leistų man nueiti į parduotuvę be jokių įtarimų.

Arba tarkime, kad dirbate su konfidencialia informacija. Galbūt esate žurnalistas, teisininkas ar tiesiog asmuo, kuris kartais turi aptarti jautrius dalykus. „Ghost Mode” užtikrintų, kad jūsų pokalbiai išliktų tikrai privatūs.

O ką jau kalbėti apie keliones į šalis, kur interneto stebėjimas yra kasdienybė? Šis režimas galėtų tapti esminiu įrankiu užtikrinant savo privatumą ir saugumą.

Žinoma, kaip ir bet kuri galinga technologija, ji gali būti panaudota ir blogiems tikslams. Tikriausiai dėl to Apple taip slapukavo su šia funkcija – jie puikiai supranta, kokį Pandoros skrynią gali atidaryti.

Kodėl Apple tai sukūrė ir kodėl dabar?

Iš nutekėjusių dokumentų matyti, kad „Ghost Mode” kūrimas prasidėjo dar 2021 metais, po garsiojo Epic Games teismo proceso, kai Apple buvo priversta atverti savo ekosistemą. Panašu, kad kompanija nusprendė eiti priešinga kryptimi – jei jau tenka atverti sistemą, tai bent jau suteikti vartotojams įrankius apsisaugoti.

Kitas svarbus faktorius – augantis valdžios institucijų spaudimas technologijų kompanijoms dėl šifravimo „užpakalinių durų”. Apple visada pozicionavo save kaip privatumo čempioną, o „Ghost Mode” atrodo kaip logiškas žingsnis šioje kovoje.

Dar įdomesnis aspektas – konkurencija su Android. Google pastaruoju metu stipriai tobulina savo privatumo funkcijas, ir Apple, regis, nenori atsilikti. Tik vietoj to, kad kopijuotų konkurentus, jie nusprendė iškart peršokti kelis laiptelius ir pasiūlyti kažką revoliucingo.

Techniniai iššūkiai ir baterijos klausimas

Viskas skamba puikiai, bet yra vienas didelis „bet” – baterijos naudojimas. Pagal nutekėjusius dokumentus, „Ghost Mode” režimas sunaudoja maždaug 20-30% daugiau baterijos nei įprastas telefono naudojimas. Tai nėra juokai, ypač tiems, kurie jau dabar kovoja su baterijos išsikrovimu iki dienos pabaigos.

Dokumentuose minima, kad Apple inžinieriai aktyviai dirba ties šios problemos sprendimu ir tikisi iki oficialaus išleidimo sumažinti papildomą energijos suvartojimą iki 15%.

Kitas techninis iššūkis – suderinamumas su trečiųjų šalių programėlėmis. „Ghost Mode” režime veiks tik specialiai pritaikytos programėlės, o tai reiškia, kad bent jau pradžioje pasirinkimas bus ribotas. Apple planuoja išleisti specialų API kūrėjams, kad jie galėtų pritaikyti savo programėles, bet akivaizdu, kad tai užtruks.

Įdomu tai, kad Apple jau dabar dirba su keletu didžiųjų programėlių kūrėjų, įskaitant WhatsApp, Signal ir ProtonMail, kad užtikrintų jų suderinamumą nuo pirmos dienos.

Ar tai tikrai revoliucija, ar tik marketinginis triukas?

Kaip žmogus, kuris seka technologijų naujienas jau daugiau nei dešimtmetį, išmokau būti skeptiškas. Dažnai tai, kas pristatoma kaip „revoliucija”, pasirodo esąs tik marketinginis triukas su nauju pavadinimu.

Tačiau šį kartą viskas atrodo kitaip. „Ghost Mode” nėra tiesiog esamos funkcijos pagerinimas – tai visiškai naujas požiūris į mobilųjį privatumą. Jei visa tai veiks taip, kaip aprašyta dokumentuose, tai išties bus didžiulis šuolis.

Žinoma, lieka daug neatsakytų klausimų. Kaip į tai reaguos valdžios institucijos? Ar Apple nebus priversta atsitraukti dėl spaudimo iš teisėsaugos? Kaip tai paveiks skaitmeninę reklamą, kuri labai priklauso nuo sekimo?

Bet galbūt svarbiausia – ar mes, vartotojai, esame pasiruošę tokiam privatumo lygiui? Ar sugebėsime atsakingai naudotis tokiu galintu įrankiu?

Kai skaitmeninis pasaulis tampa per daug realus

Prisimenu, kaip prieš 15 metų įsigijau savo pirmąjį iPhone. Tuomet atrodė neįtikėtina, kad galiu naršyti internetą telefone. Dabar ruošiamės žengti į erą, kai tas pats telefonas gali tapti neįžvelgiama skaitmenine šmėkla.

Ar „Ghost Mode” pakeis viską? Tikriausiai ne iš karto. Pradžioje tai bus funkcija, kurią naudos tik technologijų entuziastai ir tie, kuriems privatumas yra ypač svarbus. Bet ilgainiui, jei Apple išties įgyvendins viską taip, kaip planuoja, tai gali pakeisti mūsų santykį su skaitmeninėmis technologijomis.

Jei norite pasiruošti šiai naujovei jau dabar, siūlau pradėti nuo paprastų dalykų – peržiūrėkite savo privatumo nustatymus, išmokite naudotis jau esamomis apsaugos priemonėmis. „Ghost Mode” bus tik įrankis, o kaip jį naudosite, priklausys tik nuo jūsų.

Ir nepamirškite – kad ir koks galingas būtų jūsų telefonas, kartais geriausia privatumo strategija – tiesiog padėti jį į šalį ir mėgautis realiu pasauliu. Jokia technologija nepakeis tikro žmogiško ryšio.

Posted in Kompiuterių remontas, naujienos.