Technologijos apribojimas! Naujas pigus ATSC 3.0 adapteris – kodėl LG OLED savininkai lieka nuskriausti!

Uždaros durys skaitmeninės televizijos rojuje

Šaltą rudens vakarą, kai lietus barbena į langus, o televizoriaus ekranas tampa vieninteliu langu į spalvingesnį pasaulį, susimąstau apie keistą technologijų paradoksą. Štai turime naujausią LG OLED televizorių – juodžiausių juodų, ryškiausių spalvų ir ploniausių rėmų stebuklą, kainuojantį tiek, kiek mažas automobilis. Tačiau šis technologinis šedevras staiga tampa tik dalinai funkcionalus, kai pasaulis žengia dar vieną žingsnį į priekį.

ATSC 3.0 – keturi skaičiai ir raidė, kurie daugeliui nieko nereiškia, tačiau televizijos entuziastams sukelia arba susižavėjimą, arba kartėlį. Naujasis transliavimo standartas, dar vadinamas „NextGen TV”, žada 4K raiškos transliaciją, tobulesnį garsą, interaktyvias funkcijas ir net tikslesnius perspėjimus apie nelaimes. Tačiau LG OLED televizorių savininkai, išleidę tūkstančius eurų savo ekranams, dabar žvelgia į pigų, vos keliasdešimt kainuojantį adapterį, kurio negali prijungti prie savo prabangių įrenginių.

Technologinis atotrūkis: kai premium nebereiškia visko

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naujausią sportinį automobilį, o po metų sužinote, kad negalite įpilti naujo, efektyvesnio kuro, nors senesni, pigesni automobiliai gali būti lengvai modifikuoti. Būtent tokia situacija susiklostė su LG OLED televizoriais ir ATSC 3.0 standartu.

Rinkoje pasirodė nauji, vos 50-80 eurų kainuojantys ATSC 3.0 adapteriai, kurie leidžia senesniems televizoriams priimti naujo standarto signalą. Tačiau paradoksas slypi detalėse – šie adapteriai jungiami per HDMI įėjimą, o tada perduoda signalą į televizorių. Problema ta, kad daugelis premium klasės LG OLED modelių neturi reikiamos programinės įrangos, kuri leistų apdoroti šį signalą, nors techniškai jų aparatinė įranga yra pajėgi tai daryti.

Kai pasidalinau šia problema internetiniame forume, vienas technikas atsakė poetiškai: „Tai tarsi turėti Stradivariaus smuiką, bet negali groti naujos muzikos, nes kažkas nusprendė, jog tau nereikia naujų natų.”

Kodėl gamintojams tai nerūpi?

Vaikštau tarp televizorių elektronikos parduotuvėje, stebėdamas, kaip pardavėjai entuziastingai pasakoja apie naujausius modelius. Niekas neužsimena apie ATSC 3.0 suderinamumą – tai detalė, kuri dažniausiai pasislėpusi smulkiame šrifte arba visai neminima.

Gamintojų logika paprasta ir negailestinga: kodėl suteikti senesniems modeliams naują funkcionalumą, jei galima parduoti naują televizorių? LG, kaip ir kiti gamintojai, investuoja į naujus modelius, o senesni – net jei jie kainavo tūkstančius ir buvo pirkti vos prieš metus ar dvejus – paliekami likimo valiai.

Vienas inžinierius, nenorėjęs skelbti savo vardo, man prisipažino: „Techninė galimybė atnaujinti šiuos televizorius egzistuoja. Tai tik programinės įrangos klausimas. Bet verslo modelis to neleidžia. Jei atnaujintume 2020 metų modelį, kodėl žmonės pirktų 2023-ųjų?”

Pigus adapteris – brangus nusivylimas

HDHomeRun FLEX 4K, SiliconDust AirTV, Zapperbox – šie nauji adapteriai žada išgelbėti senesnius televizorius, suteikdami jiems galimybę priimti ATSC 3.0 signalą. Kaina svyruoja nuo 50 iki 200 eurų – palyginti su naujo televizoriaus kaina, tai menkniekis.

Tačiau LG OLED savininkams šie adapteriai tampa tik dar vienu priminimų, kad jų premium klasės televizorius turi dirbtinį apribojimą. Adapteris perduoda signalą, televizorius jį gauna, bet programinė įranga atsisako jį apdoroti.

Štai Tomo istorija: „Nusipirkau C9 modelį 2019-aisiais už beveik 3000 eurų. Praėjus vos trejiems metams sužinojau, kad negaliu žiūrėti ATSC 3.0 transliacijų, nors mano kaimynas su savo 400 eurų vertės televizoriumi ir 50 eurų adapteriu gali. Jaučiuosi apgautas.”

Techninis žvilgsnis: kas iš tiesų blokuojama?

Norint suprasti problemos esmę, reikia pažvelgti giliau į technologiją. ATSC 3.0 adapteriai konvertuoja naują signalą į HDMI srautą, kurį daugelis televizorių gali priimti. Tačiau LG OLED televizoriai, ypač 2018-2020 metų modeliai, turi programinį apribojimą, kuris atpažįsta ATSC 3.0 signalą ir jo nepriima.

Įdomu tai, kad pigesni LG modeliai kartais neturi šio apribojimo – jie tiesiog priima bet kokį HDMI signalą, nesukdami galvos dėl jo kilmės. Tuo tarpu prabangūs modeliai turi sudėtingesnius algoritmus, kurie „protingai” filtruoja įeinančius signalus.

Vienas technikas internetiniame forume pasidalino: „Išardžiau abu modelius. Jų pagrindinės plokštės skiriasi, bet abi techniškai gali apdoroti ATSC 3.0 per HDMI. Skirtumas tik programinėje įrangoje – premium modelyje ji tiesiog suprogramuota atmesti šį signalą.”

Bendruomenės sprendimai: hakeriai skuba į pagalbą

Kai gamintojai užveria duris, entuziastai ieško langų. Televizorių modifikavimo bendruomenė jau eksperimentuoja su neoficialiais programinės įrangos atnaujinimais, kurie galėtų apeiti šį apribojimą.

Korėjiečių programuotojas, pasivadinęs „OLEDhacker”, sukūrė eksperimentinę programinę įrangą, kuri kai kuriuose modeliuose leidžia apeiti apribojimą. „Tai nėra sudėtinga,” – rašo jis savo bloge. „Televizorius turi visus reikalingus komponentus. Mes tiesiog pakeičiame kelis parametrus, kurie leidžia jam priimti signalą kaip įprastą HDMI šaltinį.”

Tačiau tokios modifikacijos turi savo kainą – jos panaikina garantiją, gali sukelti kitas problemas ir reikalauja techninių žinių. Dauguma vartotojų nesiryžta šiam žingsniui, palikdami savo brangius televizorius apribotus.

Praktiniai patarimai nusivylusiems savininkams

Jei esate vienas iš tų nelaimingųjų, kurie turi LG OLED televizorių be ATSC 3.0 palaikymo, štai keletas praktinių patarimų:

  1. Patikrinkite savo modelį – ne visi LG OLED modeliai turi šį apribojimą. Naujesnės serijos (nuo 2021 m.) dažnai jau turi integruotą ATSC 3.0 palaikymą.
  2. Susisiekite su LG – masinis vartotojų spaudimas kartais duoda rezultatų. Rašykite, skambinkite, reikalaukite programinės įrangos atnaujinimo.
  3. Apsvarstykite išorinį sprendimą – nors adapteris neveiks tiesiogiai su jūsų televizoriumi, galite jį prijungti prie išorinio įrenginio (pvz., kompiuterio), kuris tada perduos vaizdą į televizorių.
  4. Sekite bendruomenės sprendimus – neoficialūs programinės įrangos atnaujinimai gali atsirasti, tačiau naudokite juos atsargiai.
  5. Įvertinkite, ar jums tikrai reikia ATSC 3.0 – daugelyje regionų transliacijų šiuo standartu dar nėra arba jos ribotos. Galbūt jums tai dar neaktualu.

Technologijos saulėlydžio apmąstymai

Sėdžiu prieblandoje, žiūrėdamas į savo LG OLED ekraną. Vaizdas tobulas – gilūs juodi tonai, ryškios spalvos, nematomi pikseliai. Tačiau žinojimas, kad šis technologinis stebuklas turi dirbtinį apribojimą, palieka kartėlį.

Technologijų pasaulis visuomet judėjo į priekį negailestingu ritmu, palikdamas praeityje tai, kas kadaise buvo nauja ir brangu. Tačiau anksčiau tai buvo dėl techninio nesuderinumo ar aparatinės įrangos apribojimų. Dabar susiduriame su nauju fenomenu – programiškai apribotais įrenginiais, kurie techniškai galėtų atlikti naujas funkcijas, bet yra specialiai suprogramuoti to nedaryti.

Galbūt tai nauja technologinės evoliucijos fazė, kur ne tik įrenginių galimybės, bet ir jų apribojimai tampa verslo strategijos dalimi. Mums, vartotojams, lieka tik būti budriems, reikalauti skaidrumo ir galbūt – retkarčiais – priminti gamintojams, kad lojalumas yra dvipusis kelias. Kol jie mokosi šios pamokos, mūsų premium klasės televizoriai lieka užrakinti savo prabangios vienatvės kalėjime, žvelgdami į paprastesnių modelių laisvę su tylia pavydo gaidele.

Опубліковано в Kompiuterių remontas, naujienos.