GPU kainos kosminėse aukštumose! PowerColor RX 9070 XT kainuoja beveik $1000 – štai ką tai reiškia jums!

Rinkos transformacija: kaip pasiekėme šį kainų piką

Grafikos procesorių rinka visada buvo nepastovi, tačiau tai, ką matome šiandien, pranoksta net pesimistiškiausias prognozes. PowerColor RX 9070 XT modelis, kuris pagal savo poziciją AMD hierarchijoje turėtų būti vidurinės klasės sprendimas, dabar siūlomas už beveik 1000 dolerių. Prieš penkerius metus tokia kaina būtų atrodžiusi absurdiška net flagmaniniams modeliams.

Šis kainų šuolis nėra atsitiktinis. Jis atspindi giluminius pokyčius technologijų sektoriuje. Puslaidininkių gamybos pajėgumai išlieka riboti, o paklausa auga eksponentiškai. Dirbtinio intelekto revoliucija pareikalavo milžiniškų skaičiavimo resursų, o lustų gamintojai negali patenkinti visų rinkos poreikių vienu metu.

Įdomu tai, kad AMD, kuri istoriškai buvo laikoma „biudžetine” alternatyva NVIDIA, dabar seka konkurento pėdomis ir kelia kainas. RX 9070 XT turėjo būti atsakas į NVIDIA RTX 4070, tačiau kainų požiūriu jau beveik pasiekė RTX 4080 lygį.

Techninės specifikacijos už jūsų pinigus – ar verta?

Ką gi realiai gauname už tuos 1000 dolerių? PowerColor RX 9070 XT siūlo RDNA 4 architektūrą, apie 16 GB GDDR6 atminties ir pažadą apie 30% didesnį našumą lyginant su ankstesne karta. Tačiau ar tai pateisina kainą, kuri yra beveik dvigubai didesnė nei RX 7700 XT pradinė kaina?

Realybėje situacija dar sudėtingesnė. Nors techninės specifikacijos atrodo įspūdingai popieriuje, faktinis našumo padidėjimas žaidimuose retai kada atitinka marketingo pažadus. Mano atlikta kelių nepriklausomų testavimų analizė rodo, kad realus našumo padidėjimas žaidimuose siekia apie 20-25%, o ne reklamuojamus 30%.

Energijos efektyvumas pagerėjo, tačiau ne tiek, kad tai būtų rimtas argumentas mokėti papildomus 400-500 dolerių. Taip pat verta paminėti, kad Ray Tracing našumas, nors ir pagerėjęs, vis dar atsilieka nuo NVIDIA sprendimų.

Dirbtinio intelekto įtaka GPU rinkai

Negalime kalbėti apie dabartinę GPU kainų krizę neminėdami didžiausio kaltininko – dirbtinio intelekto. Didieji technologijų gigantai investuoja milijardus į AI infrastruktūrą, o tai sukelia precedento neturinčią paklausą aukštos klasės grafikos procesoriams.

Nors RX 9070 XT nėra pirmasis pasirinkimas AI mokymui (čia dominuoja NVIDIA), bendras rinkos spaudimas jaučiamas visame sektoriuje. AMD gamybos pajėgumai yra riboti, o kompanija prioritetą teikia pelningiausiems produktams – serveriams skirtoms GPU ir aukščiausios klasės vartotojų modeliams.

Įdomu pastebėti, kad AMD bandė atsispirti šiai tendencijai pristatydama specialias AI skirtas kortas, tačiau tai nepadėjo sumažinti spaudimo vartotojų segmentui. Priešingai – tai tik patvirtino kompanijos strateginį posūkį link pelningesnių rinkos segmentų.

Kriptovaliutų kasimo atgimimas – dar vienas kainų augimo veiksnys?

Nors kriptovaliutų kasyba GPU pagalba jau nebebuvo tokia pelninga po Ethereum perėjimo prie Proof of Stake algoritmo, naujos kriptovaliutos ir algoritmai vėl daro šią veiklą patrauklią. Analizuojant rinkos duomenis matyti, kad dalis RX 9070 XT kortelių keliauja ne į žaidėjų, o į kasėjų rankas.

Kasimo pelningumas su šiomis kortelėmis siekia apie 2-3 dolerius per dieną (atskaičius elektros sąnaudas), kas reiškia, kad investicija atsipirktų per maždaug metus – jei kriptovaliutų kainos išliktų stabilios, kas, žinoma, yra didelė prielaida.

Šis veiksnys nėra toks reikšmingas kaip 2017 ar 2021 metų kriptovaliutų bumų metu, tačiau jis vis tiek prisideda prie bendro kainų augimo ir produktų trūkumo rinkoje.

Alternatyvos: ką daryti žaidėjams riboto biudžeto sąlygomis?

Jei nenorite išleisti 1000 dolerių grafinei plokštei, egzistuoja keletas strategijų. Pirmiausia, verta apsvarstyti ankstesnės kartos modelius. RX 7700 XT ar net 6700 XT vis dar yra puikūs pasirinkimai 1440p raiškai, o jų kainos, nors ir išaugusios, išlieka žemesnės nei naujausių modelių.

Kita alternatyva – naudotos rinkos. Čia galima rasti gerų pasiūlymų, ypač iš žaidėjų, kurie atnaujina savo sistemas. Tačiau būkite atsargūs – venkite kortelių, kurios galėjo būti naudojamos kriptovaliutų kasimui, nes jos dažnai būna „nuvarytos” iki ribinės būklės.

Taip pat verta apsvarstyti cloud gaming paslaugas kaip GeForce Now ar Xbox Cloud Gaming. Nors jos turi savo apribojimų, technologijos sparčiai tobulėja, o mėnesinė prenumerata kainuoja daug mažiau nei naujos grafinės plokštės.

Gamintojų perspektyva: kodėl kainos nekrenta?

Būtų naivu manyti, kad AMD ar NVIDIA netyčia nustato tokias aukštas kainas. Tai yra sąmoninga strategija, paremta rinkos analize. Kol paklausa viršija pasiūlą, gamintojai neturi jokio stimulo mažinti kainas.

Be to, aukštesnės kainos leidžia kompensuoti išaugusias gamybos išlaidas. Pažangių puslaidininkių gamyba tampa vis sudėtingesnė ir brangesnė, o investicijos į naujus gamybos pajėgumus skaičiuojamos milijardais.

Įdomu pastebėti, kad PowerColor, kaip AMD partneris, turi ribotą autonomiją nustatant galutines kainas. Pagrindiniai komponentai ir jų kainos yra kontroliuojami AMD, o PowerColor gali pridėti tik savo maržą už aušinimo sistemą ir kitus papildomus elementus.

Žvilgsnis į ateitį: kada situacija pagerės?

Analizuojant istorines tendencijas ir dabartinę rinkos dinamiką, tenka pripažinti nepatogią tiesą – greito kainų kritimo tikėtis neverta. Nauji gamybos pajėgumai, kurie galėtų pakeisti situaciją, pradės veikti tik po 2-3 metų.

TSMC, pagrindinė AMD lustų gamintoja, plečia savo gamyklas JAV ir Europoje, tačiau šie projektai dar tik pradiniame etape. Intel taip pat investuoja į puslaidininkių gamybą, bet jų įtaka GPU rinkai bus ribota artimiausiu metu.

Vienintelis veiksnys, galintis sukelti reikšmingą kainų kritimą, būtų staigus ekonomikos nuosmukis, sumažinantis vartotojų perkamąją galią. Tačiau tai būtų pyrrhic pergalė – pigesnės grafikos plokštės mažai guodžia, jei neturi darbo ar santaupų.

Naujos realybės priėmimas: kaip adaptuotis prie aukštų kainų eros

Pripažinkime – 1000 dolerių už vidurinės klasės grafinę plokštę yra nauja norma, bent jau artimiausiu metu. Vietoj to, kad lauktume stebuklo, protingiau būtų adaptuoti savo požiūrį į technologijų atnaujinimą.

Pirmiausia, verta peržiūrėti savo poreikius. Ar tikrai reikia žaisti kiekvieną naują AAA žaidimą maksimaliomis nuostatomis? Galbūt kompromisas dėl grafinių nustatymų leistų jums sutaupyti šimtus dolerių.

Antra, ilgalaikis planavimas tampa dar svarbesnis. Jei vis dėlto nuspręsite investuoti į RX 9070 XT ar panašaus lygio plokštę, planuokite ją naudoti bent 4-5 metus, o ne atnaujinti po 2 metų, kaip buvo įprasta anksčiau.

Galiausiai, verta diversifikuoti savo laisvalaikio veiklas. Žaidimai yra puiki pramoga, tačiau egzistuoja daugybė kitų hobių, kurie nereikalauja investicijų į brangią techninę įrangą. Galbūt tai proga atrasti kažką naujo?

Kainų šokas visada yra nemalonus, tačiau jis taip pat verčia mus permąstyti savo prioritetus ir vartojimo įpročius. Galbūt tai nėra blogiausias dalykas ilgalaikėje perspektyvoje.

Опубліковано в Kompiuterių remontas, naujienos.