Nauja technologija, kuri keičia žaidimo taisykles
Vakar teko pabendrauti su vienu inžinieriumi iš Pietų Korėjos, kuris jau 15 metų dirba ekranų technologijų srityje. Pokalbis prasidėjo gana įprastai – apie orą, maistą ir panašiai, bet kai tik užsiminiau apie savo planus pirkti naują televizorių, vyruko akys tiesiog nušvito. „Palauk dar metus. Viskas keisis”, – pasakė jis, gurkšnodamas kavą.
Ir tada prasidėjo… Pasirodo, MicroLED technologija, apie kurią šnekama jau kokius 5 metus, pagaliau peržengia tą magišką kainų barjerą, kai tampa prieinama ne tik milijonieriams. Bet pradėkime nuo pradžių.
Dabartiniai mūsų ekranai – ar tai būtų OLED, ar LCD – turi savų trūkumų. OLED gali „išdegti” ilgainiui, LCD negali pasigirti tobulais juodais tonais. O štai MicroLED perima visus OLED privalumus (tobuli juodi tonai, platus žiūrėjimo kampas) ir atsikrato trūkumų. Skamba kaip stebuklas? Taip ir yra.
Kodėl MicroLED pakeis viską, ką žinome apie ekranus
MicroLED – tai technologija, kur kiekvienas pikselis yra mažytis, savarankiškas šviesos diodas. Įsivaizduok milijonus mikroskopinių lempučių, kurios gali būti įjungtos ar išjungtos individualiai. Skirtingai nuo LCD, čia nereikia papildomo apšvietimo, o skirtingai nuo OLED – nėra organinių medžiagų, kurios laikui bėgant degraduoja.
„Mes kalbame apie ekranus, kurie gali tarnauti 100,000 valandų be jokio ryškumo praradimo”, – pasakojo mano naujas pažįstamas. „Tai beveik 11 metų, jei žiūrėtum televizorių 24/7.”
Bet svarbiausia – energijos efektyvumas. MicroLED sunaudoja iki 50% mažiau energijos nei OLED, o tai reiškia, kad ne tik tavo elektros sąskaitos bus mažesnės, bet ir planetai padarysi mažiau žalos.
Kodėl iki šiol jų neturime kiekvienuose namuose?
Atsakymas paprastas – kaina. Iki šiol MicroLED ekranai kainavo tiek, kad net pagalvoti baisu. Samsung „The Wall” serijos 146 colių televizorius kainuoja apie 300,000 eurų. Ne, čia ne klaida – trys šimtai tūkstančių.
Problema slypi gamybos procese. Kiekvienas iš tų milijonų mažyčių LED turi būti tiksliai padėtas ant pagrindo. Įsivaizduok, kad bandai sudėlioti dėlionę su milijardais detalių, ir kiekviena turi būti tobulai tiksli.
„Bet mes išsprendėme šią problemą”, – šypsojosi inžinierius. „Naujas gamybos metodas leidžia ‘spausdinti’ MicroLED masyvus beveik kaip laikraštį. Tai drastiškai sumažina kainas.”
Kada galėsime įpirkti šiuos stebuklus?
Pagal mano pašnekovo prognozes, jau 2025 metais pamatysime pirmuosius „įperkamus” MicroLED televizorius – kaina bus maždaug tokia, kokią dabar mokame už premium OLED modelius. O iki 2027-ųjų MicroLED turėtų tapti standartu vidutinės klasės televizoriuose.
„Mes jau turime veikiančius prototipus, kurie kainuoja ‘tik’ dvigubai daugiau nei dabartiniai flagmanai. Tai milžiniškas šuolis, palyginti su ankstesnėmis kainomis”, – paaiškino jis.
Ir tai ne vien televizoriai. Telefonai, planšetės, automobilių prietaisų skydeliai – visur, kur dabar matome ekranus, ateityje bus MicroLED. Apple jau investuoja milijardus į šią technologiją, tikėdamasi, kad ateities iPhone ir Apple Watch turės MicroLED ekranus.
Ką tai reiškia paprastam vartotojui?
Trumpai tariant – geresnę patirtį visomis prasmėmis:
– Ryškesni, sodresnių spalvų ekranai
– Ilgaamžiškumas – praktiškai „amžini” ekranai
– Mažesnės elektros sąskaitos
– Plonesni įrenginiai (MicroLED gali būti itin ploni)
– Modulinė konstrukcija – sugadinus dalį ekrano, galima pakeisti tik tą dalį
Bet svarbiausia – lankstumas. MicroLED gali būti bet kokios formos. Apvalūs, lenkti, lankstūs – viskas įmanoma. Įsivaizduok televizorių, kuris tiesiog „išsiskleidžia” ant sienos kaip tapetas!
Ar verta laukti, ar pirkti dabar?
Čia jau sudėtingesnis klausimas. Jei tavo dabartinis televizorius ar telefonas dar puikiai veikia, tikrai verta palaukti. Technologijų pasaulyje dažnai galioja taisyklė – kas šiandien atrodo neįtikėtinai, po metų tampa įprasta.
Kita vertus, jei tikrai reikia naujo ekrano dabar, štai mano patarimas:
1. Jei perki brangų flagmaninį televizorių – galbūt verta palaukti 1-2 metus
2. Jei ieškai vidutinės klasės modelio – pirkti dabar yra visai protingas sprendimas
3. Jei tau reikia pigaus, antrinio televizoriaus – tikrai nepermokėk, nes technologijų kaita netrukus nublokš kainas žemyn
Mano pašnekovas taip pat patarė atkreipti dėmesį į „mini-LED” technologiją, kuri yra savotiškas tarpinis žingsnis tarp LCD ir MicroLED. Ji jau dabar prieinama už protingą kainą ir siūlo ženkliai geresnę vaizdo kokybę nei tradiciniai LCD.
Ką daryti su senaisiais ekranais?
Šis klausimas man kėlė nerimą – ar neužversime sąvartynų dar didesniu kiekiu elektroninių atliekų? Pasirodo, ir čia yra gerų naujienų.
„MicroLED komponentai yra beveik 100% perdirbami”, – paaiškino inžinierius. „Skirtingai nuo OLED, čia nėra organinių medžiagų, kurios sunkiai skaidomos. Be to, dėl modulinės konstrukcijos, dažnai galima pakeisti tik sugedusią dalį, o ne išmesti visą įrenginį.”
Didieji gamintojai jau ruošia programas, kurios leis iškeisti senus televizorius į naujus su nuolaida, o senieji bus išardomi ir perdirbami.
Kai rytojus jau čia pat
Kai išėjau iš to susitikimo, žvilgtelėjau į savo telefoną visai kitomis akimis. Tas mažas stiklo gabalėlis mano rankoje staiga pasirodė… pasenęs. Keista, kaip pokalbis su žmogumi, kuris kuria ateitį, gali pakeisti tavo požiūrį į dabartį.
Technologijos visada juda į priekį, bet retai kada matome tokį revoliucinį šuolį. MicroLED nėra tiesiog pagerinimas – tai visiškai nauja paradigma. Ir man patinka mintis, kad po metų kitų galėsiu turėti televizorių, kuris ne tik atrodo geriau, bet ir tarnauja ilgiau bei yra draugiškesnis aplinkai.
Tad jei kas nors tavęs paklaustų, ar verta laukti MicroLED – mano atsakymas būtų „taip”. Kartais kantrybė atsiperka, ypač kai kalbame apie technologijas, kurios keičia žaidimo taisykles. O tuo tarpu… gal dar kartą peržiūrėsiu savo mėgstamiausią serialą ant savo „pasenusio” OLED, kol dar neišmečiau jo į istorijos šiukšliadėžę.