Paslėpti Chrome funkcionalumai, kurie pakeis jūsų naršymo įpročius
Kasdien naudojame naršykles, bet ar tikrai išnaudojame visas jų galimybes? Chrome naršyklė, turinti daugiau nei 65% rinkos dalies, slepia daugybę funkcijų, kurios gali sutaupyti laiko, pagerinti produktyvumą ir apsaugoti privatumą. Dauguma vartotojų naudoja tik pagrindines funkcijas – naršymą, žymių išsaugojimą ir galbūt inkognito režimą. Tačiau po šiuo paprastu fasadu slepiasi galingi įrankiai, kurie gali transformuoti jūsų internetinę patirtį.
Šiame straipsnyje atskleisiu mažai žinomus Chrome triukus, kurie privers jus susimąstyti, kiek daug galimybių praleidote visus šiuos metus. Nesvarbu, ar esate IT profesionalas, ar tiesiog kasdieninis interneto naršytojas – šie patarimai padės efektyviau naudotis Chrome ir atrasti funkcijas, apie kurias net nenutuokėte.
Klavišų kombinacijos, kurios pakeis jūsų naršymo greitį
Vienas didžiausių produktyvumo stabdžių – nuolatinis pelės naudojimas. Klavišų kombinacijos gali drastiškai pagreitinti jūsų darbą, bet dauguma vartotojų žino tik Ctrl+C ir Ctrl+V.
Štai keletas mažai žinomų, bet nepaprastai naudingų Chrome klavišų kombinacijų:
- Ctrl+Shift+T – atkuria paskutinę uždarytą kortelę. Galite spausti šią kombinaciją kelis kartus, kad atkurtumėte kelias anksčiau uždarytas korteles chronologine tvarka.
- Ctrl+W – uždaro aktyvią kortelę be papildomų patvirtinimų.
- Ctrl+Shift+N – atidaro naują inkognito langą.
- Ctrl+Tab – perjungia į kitą kortelę (dešinėn).
- Ctrl+Shift+Tab – perjungia į ankstesnę kortelę (kairėn).
- Ctrl+1, Ctrl+2… – perjungia į konkrečią kortelę pagal jos poziciją.
- Ctrl+L – pažymi adreso juostą, kad iškart galėtumėte įvesti naują URL.
- Alt+Home – atidaro pagrindinį puslapį.
Jei įsisavinsite bent pusę šių kombinacijų, pastebėsite, kad naršote žymiai greičiau ir efektyviau. Pradėkite nuo trijų, kurios jums atrodo naudingiausios, ir pamažu įtraukite jas į savo kasdienius įpročius.
Paslėptos eksperimentinės funkcijos Chrome://flags puslapyje
Mažai kas žino, bet Chrome turi slaptą laboratoriją, kurioje galite įjungti eksperimentines funkcijas dar prieš joms patenkant į oficialų naršyklės leidimą. Šios funkcijos pasiekiamos per chrome://flags adresą.
Štai kelios vertingiausios eksperimentinės funkcijos, kurias verta išbandyti:
- Parallel downloading – pagreitina failų atsisiuntimą, naudodamas kelis ryšius vienu metu.
- Tab Groups – leidžia grupuoti korteles pagal temas ar projektus, suteikiant joms spalvinius kodus ir pavadinimus.
- Reader Mode – pašalina blaškančius elementus iš straipsnių, palikdamas tik tekstą ir svarbias iliustracijas.
- Smooth Scrolling – užtikrina sklandesnį puslapio slinkimą.
- Tab Freeze – sumažina neaktyvių kortelių resursų naudojimą, taupydamas baterijos energiją.
Atkreipkite dėmesį, kad šios funkcijos vadinamos eksperimentinėmis ne be priežasties – jos gali turėti trūkumų ar netikėtai veikti. Rekomenduoju įjungti po vieną ir išbandyti, kaip jos veikia jūsų sistemoje, prieš aktyvuojant kitas.
Galingi paieškos operatoriai, kuriuos turėtumėte žinoti
Chrome adreso juosta (dar vadinama „Omnibox”) yra galingesnis įrankis nei daugelis įsivaizduoja. Ji ne tik leidžia ieškoti internete, bet ir turi integruotus operatorius, kurie gali drastiškai patobulinti jūsų paieškas.
Štai keli paieškos triukai, kuriuos galite naudoti tiesiai Chrome adreso juostoje:
- site: – ieškoti tik konkrečioje svetainėje. Pavyzdžiui, „site:delfi.lt klimato kaita” ieškos straipsnių apie klimato kaitą tik Delfi portale.
- filetype: – ieškoti konkretaus tipo failų. Pavyzdžiui, „diplominis darbas marketingas filetype:pdf” ras PDF failus šia tema.
- cache: – parodo Google išsaugotą svetainės versiją. Pavyzdžiui, „cache:vz.lt” parodys paskutinę išsaugotą Verslo žinių svetainės kopiją.
- intitle: – ieško puslapių, kurių pavadinime yra nurodytas žodis. Pavyzdžiui, „intitle:receptai”.
- related: – randa panašias svetaines. Pavyzdžiui, „related:15min.lt” parodys panašius naujienų portalus.
Be to, galite naudoti matematinius veiksmus (pvz., „45*78”), valiutų konvertavimą (pvz., „50 eur į usd”) ar net laiko zonų skaičiavimą (pvz., „laikas Niujorke”) tiesiai adreso juostoje.
Įsisavinus šiuos operatorius, Chrome tampa ne tik naršykle, bet ir galingą paieškos įrankiu, kuris gali sutaupyti daug laiko ieškant specifinės informacijos.
Privatumo ir saugumo triukai, kuriuos privalote žinoti
Interneto privatumas tampa vis svarbesnis, o Chrome turi nemažai įrankių, padedančių apsaugoti jūsų duomenis. Deja, daugelis šių funkcijų yra paslėptos giliai nustatymuose.
Štai keletas esminių privatumo triukų:
- Slapukų auditas – adresu chrome://settings/siteData galite peržiūrėti ir ištrinti visus slapukus pagal svetaines. Tai puikus būdas periodiškai „išvalyti” savo skaitmeninį pėdsaką.
- Turinio blokavimas – Chrome leidžia blokuoti JavaScript, vaizdus ir kitus elementus konkrečiose svetainėse. Eikite į Settings > Privacy and security > Site Settings.
- Išplėstinis inkognito režimas – naudodami inkognito režimą kartu su VPN paslauga, galite pasiekti maksimalų anonimiškumą.
- Slaptažodžių auditas – chrome://settings/passwords puslapyje Chrome gali patikrinti, ar jūsų slaptažodžiai nebuvo nutekinti duomenų pažeidimų metu.
- Leidimų valdymas – chrome://settings/content puslapyje galite peržiūrėti ir atšaukti svetainėms suteiktus leidimus naudoti mikrofoną, kamerą, vietovės duomenis ir t.t.
Rekomenduoju kartą per mėnesį skirti 15 minučių šių nustatymų peržiūrai ir „išvalyti” nereikalingus leidimus ar slapukus. Tai ne tik padidins jūsų privatumą, bet ir gali pagreitinti naršyklės veikimą.
Produktyvumo didinimas su Chrome plėtiniais
Chrome plėtinių ekosistema yra milžiniška, tačiau daugelis vartotojų arba visai nenaudoja plėtinių, arba nežino apie mažiau populiarius, bet nepaprastai naudingus įrankius.
Štai keletas mažiau žinomų, bet labai vertingų Chrome plėtinių:
- OneTab – konvertuoja visas jūsų atidarytas korteles į vieną sąrašą, taupydamas iki 95% kompiuterio atminties.
- Marinara – Pomodoro laikmatis tiesiai naršyklėje, padedantis išlaikyti produktyvumą.
- Nimbus Screenshot – leidžia daryti viso puslapio ekrano kopijas, net jei turinys netelpa į ekraną.
- Grammarly – automatiškai tikrina jūsų rašybą ir gramatiką visuose teksto laukeliuose.
- The Great Suspender – automatiškai pristabdo neaktyvias korteles, taupydamas sistemos resursus.
- Pocket – leidžia išsaugoti straipsnius skaitymui vėliau, net ir neprisijungus prie interneto.
Verta paminėti, kad per daug plėtinių gali sulėtinti naršyklės darbą. Rekomenduoju rinktis ne daugiau kaip 5-7 plėtinius, kurie tikrai pagerina jūsų produktyvumą, ir reguliariai peržiūrėti, ar vis dar naudojate visus įdiegtus plėtinius.
Chrome sinchronizavimo galimybės, kurių galbūt nenaudojate
Chrome sinchronizavimo funkcija leidžia pasiekti savo žymes, istoriją, slaptažodžius ir kitus duomenis iš bet kurio įrenginio. Tačiau daugelis vartotojų nežino apie išplėstines sinchronizavimo galimybes.
Štai keletas mažai žinomų sinchronizavimo triukų:
- Selektyvus sinchronizavimas – galite pasirinkti, kokius duomenis sinchronizuoti, o kokius ne. Pavyzdžiui, galbūt norite sinchronizuoti žymes, bet ne naršymo istoriją.
- Nuotolinis naršyklės valdymas – adresu chrome://inspect/#devices galite peržiūrėti ir valdyti Chrome sesijas kituose įrenginiuose.
- Send to device – dešiniu pelės klavišu spustelėję ant nuorodos, galite nusiųsti ją į kitą savo įrenginį, kur ji automatiškai atsidarys.
- Sinchronizavimas su šifravimu – galite nustatyti papildomą slaptafrazę jūsų sinchronizuotiems duomenims, kad net Google negalėtų jų perskaityti.
Efektyvus sinchronizavimo funkcijų naudojimas gali drastiškai pagerinti jūsų produktyvumą, ypač jei reguliariai naudojate kelis įrenginius. Pavyzdžiui, galite pradėti skaityti straipsnį darbo kompiuteryje ir tęsti nuo tos pačios vietos savo telefone pakeliui namo.
Naršymo horizontai: kaip pritaikyti Chrome savo poreikiams
Pabaigai norėčiau pabrėžti, kad geriausias Chrome triukas – tai sugebėjimas pritaikyti naršyklę savo unikaliam darbo stiliui. Visi aptarti triukai yra naudingi, tačiau tikrasis produktyvumo šuolis įvyksta, kai sukuriate savo asmeninę naršymo sistemą.
Pradėkite nuo savo dažniausių veiksmų analizės – kokius puslapius lankote kasdien? Kokias užduotis atliekate naršyklėje? Kur praleidžiate daugiausiai laiko? Tuomet pagalvokite, kaip galėtumėte optimizuoti šiuos procesus naudodami aptartus įrankius.
Pavyzdžiui, jei dirbate su daugybe dokumentų, verta įsisavinti klavišų kombinacijas kortelių valdymui ir naudoti Tab Groups funkciją. Jei daug skaitote internete, Reader Mode ir Pocket taps jūsų geriausiais draugais. Jei rūpinatės privatumu, reguliariai tikrinkite slapukų ir leidimų nustatymus.
Svarbiausia – eksperimentuokite! Išbandykite naujus triukus po vieną, duokite sau laiko priprasti prie jų, ir netrukus pastebėsite, kad naršote internete efektyviau nei 99% vartotojų. Chrome naršyklė, kaip ir bet kuris galingas įrankis, atskleidžia savo tikrąjį potencialą tik tuomet, kai išmokstate naudotis visomis jos galimybėmis.